Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Cilt bakımı geçmişten günümüze uzun yıllardır kadınların ve hatta erkeklerin de vazgeçilmez bir rutini haline gelmiştir. Hepimiz genç, parlak ve güzel bir cilde sahip olabilmek amacıyla günün belli saatlerinde uğraş veriyoruzdur. İmkanlar dahilinde özellikle kadınlar cilt güzelliği için cilt bakımına önem verirler.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir tenimiz olmasını istiyorsak bunun için akla ilk gelen işlem cilt bakımıdır. Peki bu cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? Cilt bakım işlemi için öncelikle bir rutin oluşturmamız gereklidir. Bu rutinin ilk basamağını temizlik oluşturur. Evde ya da dışarıda olduğumuz tüm süre boyunca cildimiz kirlenmeye maruz kalır. Cilt bakımına başlamadan önce de bu kirlilikten kurtulmak amacıyla öncelikle cildimizi temizlememiz lazım.

Daha sonrasında ise cilt muhakkak nemlendirilmeli. Bu işlemleri tamamlayarak sonraki adım için daha uygun bir zemin hazırlarız. Özellikle akşam yatmadan önce yüzümüzde makyaj varsa ne kadar yorgun olursak olalım muhakkak yüzümüzü temizlememiz gereklidir. Aksi takdirde yüzünüzde bulunan tüm kirler ve makyaj gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu durum sizin için olumsuz sonuçlar doğurur ve sabah uyandığınızda cildinizin oldukça yorulmuş olduğunu görebilirsiniz. Yüzünüzü temizleme işlemi oldukça önemli olup makyaj yapmamış olsanız dahi akşam yatmadan ve sabah kalkınca muhakkak yüzünüzü yıkamalısınız.

Eğer cildiniz hassas bir ciltse; temizleme işleminden sonra daha da hassas bir hale gelebilir. Bunu önlemek için tonik uygulayabilirsiniz cildinize. Tonik cildinizi yatıştırarak cildinizin daha parlak olmasını sağlar. Ancak kullanılan tonik kişiden kişiye göre farklı etkiler de yaratabilir. Bunun yanında cildinizi nemlendirme işlemi de oldukça önemlidir. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Yağlı cilt tipleri için kullanılan nemlendiriciler de vardır. Nemlendirme aşamasını ihmal etmeden uygulamanız takdirde cilt bakımı daha iyi bir şekilde ilerleyecektir.

Cilt Bakım Cihazları ve Özellikleri

Cilt bakım cihazları herhangi bir cerrahi müdahale gerekmeksizin kolay bir şekilde cildimizin bakımına yardımcı olmaktadır. Günümüz teknolojisinde cilt bakımı amacıyla kullanılan pek çok cihaz mevcuttur. Bu cihazlar ciltte kısa sürede gözle görülebilir bir iyileşme sağlamaktadır. Özellikle ünlülerin tercih ettiği bu cihazlar profesyonel bir bakım sağlamaktadır. Epilasyon için farklı cihazlar, cilt analizi için farklı, gözenekleri açmak için farklı cihazlar kullanılır. Vakum siyah noktaları temizlemek amacıyla kullanılan bir cihaz olarak bilinir. Bazı cihazlar cilde masaj işlemi uygulayarak ciltteki yorgun ve ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olur.

Kadınlar ve Erkekler İçin Cilt Bakımları

Kadınlar kadar erkekler de cilt bakımına oldukça önem vermektedirler. Sadece kadınların ciltleri erkeklere kıyasla çok daha hassas olduğundan cilt bakımı daha fazla detay içermektedir. Erkekler de kadınlarda olduğu gibi mutlaka ciltlerini temiz tutmak zorundadırlar. Yüzü yıkama esnasında sabun değil de cilt temizleyici kullanmak cildinizde gözle görülebilir bir etki yaratacaktır. Çünkü sabunun cildi tahriş etme gibi olumsuz bir özelliği bulunur.

Bunun aksine cilt temizleyici kullanmak cildimize zarar vermeden kirleri temizleyecektir. Temizleyici köpük ya da peeling kullanmak da erkeklerin cilt bakım rutinlerinden biridir. Peelingler ciltte gerginlik hissi oluşturmadan cildi temizlemeye yardımcı olurlar. Cilde yenilenme sağlayan bu peelinglerin belirli aralıklarla kullanılması cildiniz için yararlı olacaktır. Kadınların cilt bakımlarında en çok ihmal ettikleri bölge ise göz çevresi olarak bilinir.

Göz çevresine uygulanan ürünler ile göz altlarındaki morluklar giderilmiş ve oluşan yorgun görüntü ortadan kalkmış olur. Ayrıca göz çevresinde oluşan kırışıklıkları önlemesi amacıyla da göz çevresi cilt bakım rutinlerimizde asla atlanılmaması gerek bir yerdir.

Cilt Bakım Çeşitleri Nelerdir?

Cilt bakımı yaptırılmadan önce yapılması gereken ilk iş öncelikle cildinizi tanımak olmalıdır. Çünkü cilt bakımları çeşitli cilt tiplerine göre farklılık gösterir. Siz de cildinizi iyi tanıyarak hangi cilt bakım tipine ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Peki, bu cilt bakım çeşitleri nelerdir? En çok bilinen cilt bakım çeşidi Klasik cilt bakımıdır. Bu cilt bakım türü cildinizi tanıyarak ona uygun maske vb. Ürünleri kullandığınız bir türdür. Yeterince su tüketmek, zararlı güneş ışınlarından ve kalitesiz makyaj malzemelerinden kaçınarak cildinizi daha iyi bir görünüme kavuşturmuş olursunuz.

Oksijenli cilt bakımı tipinde ise uyguladığı ürün ile kan dolaşımını hızlandırarak derinin nefes almasını sağlar. Oksijenli cilt bakımı yurt dışında oldukça fazla kullanılan bir terapi şekli olarak da bilinir. Kırışıklıkları önlemede oldukça etkili olan bu cilt bakımı cildin ölü hücrelerden temizlenmesine de yardımcı olur.

Ayrıca ciltte çeşitli enzimlerin salgılanmasını da sağlar. Başka bir cilt bakımı çeşidi olan kimyasal peelingler ise sağlıklı deriyi ortaya çıkarmaya yarayan bir yöntem olarak bilinir. Bir ya da birden çok kimyasalın cilde uygulandığı bu işlemde derinin belirli yüzeylerinde çeşitli hissedilir hasarlar oluşturulur. Bu sayede de sağlıklı derinin yüzeye çıkması sağlanmış olunur.

3 aşamada uygulanan kimyasal peeling ile ciltteki lekelerden kurtulmak da mümkündür. Jetpeel serum uygulaması ile de hava ve O2 kullanılarak sağlıklı bir cilt elde etmek mümkündür. Bu uygulama vücudumuzun birçok yerine uygulandığı gibi ağrısız bir yöntem olarak bilinir.

Cilt Bakım Kremleri

Kremler cilt bakım rutinimizin vazgeçilmez bir ürünüdür. Cildimizi nemlendirmemizi sağlar ve ayrıca besleyici özellikleri de bulunur. Özellikle kış aylarında asla yanımızdan ayırmadığımız bir cilt bakım ürünüdür. Yıpranan ve zarar görmüş cildi onararak daha yumuşak bir cilt elde etmemize yardımcı olur.

Cilt Bakım Yöntemleri Nelerdir?

Bilinen en yaygın cilt bakım yöntemlerine; vitamin almak, düzenli ve sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturmak, cildimizin hava almasını sağlamak şeklinde birkaç örnek verilebilir. Bunların dışında bolca hareket etmek, yüzümüze masaj uygulayarak kan dolaşımını hızlandırmak da kullanılan cilt bakımı yöntemlerindendir.

Cilt Bakım Maskeleri Özellikleri

Cildimizin dostu olarak anılan maskeler cilt yenilenmesinde en çok kullanılan cilt bakım ürünlerinden birisi olarak bilinir. Maske kullanımı ile cildimizin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayabildiğimiz gibi yaşlanma karşıtı olarak bilinen bu maskeler kırışıklıkları azaltmada da etkilidir.

Sivilce ve yağlanma gibi cilt problemlerinde de tercih edilir. Yağlı ciltler için daha çok kil maskesi kullanımı önerilirken kırışıklık için de kırışıklık yok edici göz çevresi maskeler tavsiye edilir. Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz gözükmesini istiyorsanız ise cilt sıkılaştırıcı maskelerden faydalanabilirsiniz.

Uzun yıllardır bilinen diğer bir cilt bakım türü de Casmara maskedir. Bu maske cilt için oldukça uygun bakım yöntemlerinden olarak bilinir ve cilt sorunlarını gidermede oldukça başarılıdır. Casmara bakım kürlerinde yer alan yosun ekstresi cildi besleme özelliğine sahiptir.

Medikal Cilt Bakımları Nasıl Yapılır?

Medikal cilt bakımları evde kendi yaptığımız bakımların aksine kliniklerde uzman kişiler tarafından yapılan bakımlardır. Genellikle periyodik cilt bakımı amacıyla tercih edilir. Günlük cilt bakımı haricinde cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Medikal cilt bakımı yapılmadan önce ilk iş uzmanlar tarafından bir cilt analizi yapılmasıdır.

Bu analiz ile cilt tipinizin ne olduğu ya da cildinizde hangi problemlerin var olduğu belirlenir ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu sayede cildiniz için en uygun cilt bakım ürünleri belirlenmiş olunur. Ayda bir kere medikal cilt bakımı yaptırmak cildimiz için oldukça fayda sağlayacaktır.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde yapılan cilt bakımı dışarda yaptırılanlara göre oldukça daha kolaydır. Bunun ilk kuralı cildimizi tanımak ve ona iyi bakmaktır. Bol su içmek, düzenli uyumak, cilt temizliğini düzenli bir şekilde yapmak, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek ve spor yapmak bunların başında gelir. Cildimize tonik uygulamak ve nemlendirmeyi unutmamak da önemlidir. Evde yapılan cilt bakımı ile siyah nokta ve sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız bunun kolay bir yöntemi de buhar uygulamasıdır.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Düzeyde?

Cilt bakımı fiyatları kullanılan ürünlere ve yapılacak cilt bakımı çeşidine göre farklılık göstermektedir. Evde uygulanan bir cilt bakımı ile dışarıdan uzman kişiler tarafından alacağımız bir cilt bakımı hizmeti de farklı olacaktır.

ONLINE RANDEVU

Kliniğimizdeki uygulamalar ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi ön görüşme için ücretsiz randevu talep edebilirsiniz.
Adınız
Telefon Numarası
E-mail Adresi
Talep edilen uygulama