Diyet - Beslenme

Tüm Detaylarıyla Diyet - Beslenme Uygulaması

Sağlıklı beslenmek için uygulanan en etkili yöntem diyet yaparak yaşama yöntemidir. Diyetin sağlamış olduğu sağlık açısından faydalar bilimsel olarak kanıtlanmış olmakla beraber, en çok da beslenme düzeninin oturması konusunda fayda sağladığı bilinmelidir. Diyetle sağlıklı olmak, istediği beden ölçülerine ulaşmak ve kendisini istediği forma koymak isteyen insanların beslenme uygulamalarını bilmeleri kesin olarak gerekir. Bu konuda; diyetle sağlıklı olmak için neler uygulanmalıdır, beslenmenin nasıl olması sağlıklıdır, başlıkları öğrenilmelidir.

Diyet - Beslenme Uygulaması Nedir?

Yanlış olarak bilinenin aksine diyetle beslenmenin sağlanması yalnızca kilo olarak fazla olan insanların uygulaması gereken bir düzen değildir. Kilo olarak fazlalığı bulunan, sağlıklı beslenme olanaklarına uyum sağlamayan, vücudunun daha sıkı olmasını temenni eden insanların diyetle beslenmelerini düzen altına alması gerekir. Bu bağlamda diyetle beslenmenin sağlanacak olduğu uygulama; kişinin en sağlıklı besinleri, kendisi için yeterli olan ölçüde, belirli besin alım aralıklarında almasını hayatına uyarlamasıdır. Bu uygulamanın beraberinde getirecek olduğu faydaların bilinerek daha fazla motivasyon kazanılması sağlanabilir.

Diyet - Beslenme Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Diyetle beslenmenin sağlanacak olduğu uygulama, kişilere hem psikolojik açıdan hem de maddi beden açısından fayda sağlar.

Bununla beraber, diyetle beslenmenin uygulanmasından sağlanan faydalar şöyledir:

  • Kişi, belirli aralıklar içerisinde düzenli olarak istediği beden ölçülerine yaklaşır.
  • Vücut içerisinde bulunan; yağ fazlası, üre fazlası ve toksin fazlasının belirli aralıklarda vücuttan atılması sağlanır. Vücut içerisinde bir anda değişim yaşanmayacak olduğu için de sağlığa zararlı durum yoktur.
  • İstediği vücut ölçülerine ve sağlıklı bedene sahip olan insanlar, psikolojik açıdan ve zihin açısından da kendisini yeniler. Bu durumda; kişinin özgüveninde yaşanan artışlar, mutluluk seviyesinde gözle görülür değişimler yaşanır.
  • Beslenmeye dikkat edilmesini baz alan diyetin sonucunda kişi, meydana gelebilecek olan hastalıklardan daha az zarar görecektir.

Bu faydalar, diyetle beslenmenin sağlanacağı uygulamalar sonucunda yaşanacaktır.

Diyet - Beslenme Uygulaması Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığına doğrudan müdahale edilen durumlar, dikkat düzeyinin en fazla olması şart olan konulardır. Diyetle yapılacak olan beslenmeye müdahalenin de bu sebeple bilinçli bir şekilde ve elde imkan varsa doktor kontrolünde sağlanması gerekir. Bu uygulamada ilk olarak boy ve kilonun, vücutta ne kadar yağ fazlasının olduğunun, günlük olarak ihtiyaç duyulan kalori ve protein ihtiyacının ne olduğunun tespiti sağlanır.

Belirlenen sayısal çıkarımlar sonucunda, sağlık için fayda veren; yeşil sebzelerin ağırlıklı olduğu, spor yapım sonrasında ve çalışmalar sonrasında tüketimde fayda veren, alerji bulunmayan sebze ve meyvelerin tespiti sağlanır. Bu sebzeleri ve meyveleri içeren liste içerisinde; sabah, öğle, akşam ve bu üç öğün arasına gelecek iki ara öğün olacak şekilde yemek programı oluşturulur. Diyetin ve beslenmenin içeriğine spor da eklenerek programa her gün uyum sağlanır.

Günümüzde sağlıklı  yaşamak ve beslenmek en önemli  konulardan biri haline gelmiştir.  Danışanlarımızın gerekli tetkiklerini vücut analizlerini yağ-kas oranını, bel-kalça ölçümlerini yaparak yaşam stiline en uygun sürdürülebilir beslenme programı hazırlayarak sürekli kontrol ve takibini sağlamak gerekmektedir. Beslenme ana rahmine düştüğümüz ilk anda başlar ve ömür boyu devam eder. Hatalı ve size uygun olmayan diyetler veya sosyal medya üzerinden gördüğünüz bilimsel değeri olmayan tek tip beslenme stilleri kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunun yanında doğuştan gelen bazı hastalıklarda ömür boyu diyet tedavisi gerektirebilir. Daha önceden obezite, diyabet, sindirim sistemi hastalıkları, malnutrisyon, pku, çölyak, hipoglisemi, hiperglisemi, hipertansiyon, tanısı almış olabilirsiniz veya yıllardır kilo alma veya verememe problemi ile baş etmeye çalışıyorsanız tüm bunları yönetmek artık çok kolay. Yapmanız gereken tek şey bu işin uzmanları olan diyetisyen kontrolü altında olmanız. Diyetisyenimiz ve doktorumuzun kontrolünde sağlıklı yaşam sırlarını ve sağlıklı beslenmeye dair bilgileri öğrenmek için polikliniğimize bekleriz. Hipokratın da söylediği gibi 'YEDİĞİNİZ İLACINIZ OLSUN '...

ONLINE RANDEVU

Kliniğimizdeki uygulamalar ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi ön görüşme için ücretsiz randevu talep edebilirsiniz.
Adınız
Telefon Numarası
E-mail Adresi
Talep edilen uygulama