Dolgu

Tüm Detaylarıyla Yüz ve Cilt Dolgusu Tedavisi

Estetik cerrahisinin ülkemizde en popüler olan yüz ve cilt dolgusu tedavisi birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Son zamanlarda kadınlar tarafından sık sık tercih edilen 'dolgu tedavisi' popülerlik kazanmaya devam ediyor. Sık sık dolgu tedavisinin tercih edilmesinin ve popülerlik kazanmasının sebebi ise bu tedavinin ameliyatsız olmasından kaynaklanmaktadır.

Dolgu Tedavisi Nedir?

Dolgu tedavisi, günümüzde en çok kadınlar tarafından sık sık tercih edilmektedir. Dolgu tedavisinde kişilere, eriyebilen ve vücuda hiçbir şekilde zarar vermeyen bir çeşit madde kullanılmaktadır. Bu madde sayesinde yüzde ve ciltte görünüm bozuklukları giderilir. Ayrıca dolgu tedavisi yüz dışında diğer bölgelere de kolay bir şekilde uygulanabilir bir işlemdir.

Dolgu Tedavisi İşlemi

Dolgu işlemine başlamadan önce cilde uyuşturucu etkisi olan bir çeşit krem sürülür. Bu krem sayesinde cilt uyuşmaya başlar ve olası ağrıların önüne geçilmiş olunur. Uyuşturma işleminin hemen sonunda iğneler yardımı ile dolgu işlemi yapılacak yere zararsız dolgu maddeleri enjekte edilir. Dolgu tedavisinin süresi yaklaşık olarak 25-30 dakika sürmektedir. İşlemin hemen sonunda değişim gözle görülür bir şekilde olmaktadır.

Dolgu Tedavisi Nerelere Uygulanır?

Dolgu tedavisi vücudun birçok bölümüne kolayca uygulanan bir yöntemi kapsamaktadır. Çeşitli iğneler yardımıyla vücudun çoğu yerine ya da hastanın şikayet duyduğu bölgeye kolayca uygulanmaktadır.

Dolgu tedavisinin uygulandığı yerler şu şekilde olmaktadır;

 • Burun ucu ve burun kemerine.
 • İki kaş arasında yer alan derin çizgilere.
 • Dudak kenarı ve çevresine.
 • Yanak ve elmacık kemiğinde meydana gelen çökmelere.
 • Göz altı morluklarının olduğu ve çökmelerin yaşandığı yerlere.
 • Cilt ve yüzde oluşan leke ve çökme bölgelerine.

Dolgu tedavisinin uygulandığı bölgeler bu şekilde sıralanmaktadır.

Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüz dolgusu işlemi yapılmadan önce hastanın şikayetçi olduğu bölge belirlenir. Örneğin iki kaşının arasında yer alan derin çiziklere uygulanacak ise ona göre önlemler alınır. İlk olarak yüze uyuşturucu etkisi olan bir krem sürüler ve cilt uyuşturulur. Daha sonrasında ise çeşitli iğnelerden yardım alınarak, iki kaş arasında yer alan çizgilere dolgu maddeleri enjekte edilir. Enjekte işleminden hemen sonra çizgilerin kaybolduğu görülmektedir.

Dolguların Etkisi Nedir?

Cilt altına enjekte edilen dolgu maddeleri, kırışık ve çökük olan bölgeyi doldurur. Bu maddelerin bazıları ilerleyen dönemlerde erimeye başlar. Ancak bulundukları bölümde yeni kollajen yapımı sağlarlar. Böylece maddeler eridikten sonra bile o bölge eski halinden daha iyi bir halde gözükür. Bu dolgular sayesinde cilt, şekil alır ve güzel bir görüntüye sahip olur.

Tedavi İşlemi Ağrılı Mıdır?

Tedavi işlemine başlamadan önce cilde sürülmekte olan uyuşturucu krem, anestezi görevi görür. Bu da cildin uyuşmasını sağlar. Uyuşan bir ciltte tedavi sırasında hiçbir şekilde ağrı ve sızı görülmez. Ayrıca tedavi işleminden sonrada hiçbir şekilde ağrılar görülmez.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelişen kırışıklık ve istenmeyen çizgilerden kurtulmak ve yüzü biçimlendirmek ve şekillendirmek için yapılan tıbbi yöntemlerin birisi da dolgu maddeleridir. Bu tıp uygulamalarda esasen cildin yapısında bulunan yalnız zamanla azalan ve vücut tarafından doğal olarak kabul edilen dolgu maddeleri cilt altına enjekte edilir. Her şeyden önce dolgu yapılacak olan bölgeler, kırışıklıklar, çukurlar, zamanla hacim azalması görülen noktalar göz önüne tutularak yüze en çok gidilebilecek şekil ve biçim seçilir ve tedavi planlaması bu doğrultuda olur. Bu nedenlerden dolayı uzman hekimin teknik bilgi ve eğitimi yanı sıra estetik anlayış ve zevki de göz önünde tutulmalı.Dolgu maddelerin avantajları ;

 • Dolgu madde enjeksiyonları son derece pratiktir.
 • Uygulamalar ortalama 15-30 dakika gibi kısa sürelerde gerçekleşir.
 • Uygulamalar ağrılı olmadığından lokal ve ya genel anestezi gerektirmez ancak hasta istediği takdirde uygulamadan önce lokal anestezik kremler kullanılabilir.
 • Kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez, öğle arası tatillerde bile yapılabilir.
 • İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir ve sonucu görmek için beklemek gerekmez.
 • Uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yok.

Dolgu maddeleri en çok ;

 • Nazolabial çizgiler (burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler)
 • Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (marionette çizgiler)
 • Dudak üstündeki mimik çizgiler (perioral çizgiler)
 • Derin sivilce ve yara izleri
 • Dudak dolgunlaştırma
 • Elmacık kemiği ve yanak gibi bölgelerde tercih edilir.

Kullanılan dolgunun niteliği ve kişinin cilt yapısına göre etki ortalama 6-12 ay devam eder.

ONLINE RANDEVU

Kliniğimizdeki uygulamalar ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi ön görüşme için ücretsiz randevu talep edebilirsiniz.
Adınız
Telefon Numarası
E-mail Adresi
Talep edilen uygulama