PRP Tedavisi

PRP Yöntemi Nedir ?

PRP (Platelet Rich Plasma) Tedavisi

Kök hücre mantığından yola çıkan PRP (Platelet Rich Plasma) yöntemi, kırışıklık, cilt yenileme, yara izi ve sivilce izleri tedavisinde kullanılmaktadır.PRP tedavisi, hastanın kendi kanı alınarak, 8 dakika boyunca 3000 devir/ dakika santrifüj edilir.  Santrifüj sonucu, kırmızı kan hücrelerinden ayrışan plazma kısmı, mezoterapi veya dolgu yöntemi ile cilde uygulanır. PRP tedavisinde elde edilen bu plazma yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökositler (beyaz kan hücreleri)  mevcuttur. Aktive olmuş trombositler ve lökositler büyüme faktörleri salgılar. PRP yönteminde, büyüme faktörleri kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana geldiği düşünülmektedir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.PRP yöntemi ve merak edilenler

  1. PRP tedavisinde önerilen uygulama sayısı kaçtır ve uygulama aralıkları ne olmalıdır? PRP yöntemi 2 ila 4 haftalık aralarla yapılabilir. PRP  tedavisi için,  ortalama  2 ila 4 seans önerilmektedir.
  2. PRP tedavi seansları sona erdiğinde, ne kadar sure sonra tekrar edilebilir? Genel olarak, tedavi idamesinin 8 ila 10 ayda bir yapılabilir.
  3. Beklenen cilt yenilenme etkisi ortalama olarak ne kadar sürer? PRP tedavisinde cilt yenilenmesi  kalıcıdır. Ancak  yaşlanma süreci devam ettiği için idame tedavisi gereklidir.
  4. PRP’de lazer, ışık tedavisi, HA enjeksiyonu veya Botulinum toksini uygulaması ile birlştirilmesi önerilmekte midir? Yoksa herhangi iki tedavi ayrı zamanlarda mı yapılmalıdır?


Eşzamanlı tedavi olarak uygulamak mümkündür. PRP  uygulaması  deri yenilenmesi sağlaması nedeniyle lazer veya ışık tedavisinden sonra yapılabilir. Bununla birlikte PRP ile Hyaluronik asit veya Botox uygulamasının birleştirilmesine yönelik deneyim mevcut değildir. Bu yüzden PRP tedavisinden  en az 2 hafta önce veya 2 hafta sonra botox ve dolgu yapılmalıdır.

ONLINE RANDEVU

Kliniğimizdeki uygulamalar ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi ön görüşme için ücretsiz randevu talep edebilirsiniz.
Adınız
Telefon Numarası
E-mail Adresi
Talep edilen uygulama