Sağlıklı beslenme & Cilt Sağlığı

Sağlıklı beslenme & Cilt Sağlığı
Sağlıklı bir cilde ve iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olmak! Herkesin isteği ve hayali. O zaman günün mottosu sizler için geliyor..Öncelikle şunu belirtelim doğru beslenme stilinin aynası cildin, metabolizman, sağlıklı çalışan organlarındır. En büyük organlarımızdan biri olan derimizin işlevlerinin sağlıklı olarak görevlerini yerine getirebilmesi beslenme ile yakından ilişkilidir.
 
İmmunolojik yanıtta rol oynayan, vücut ısısını düzenleyen, mikroorganizmalara karşı koruyucu olan derimizi bu yaza canlı ve sağlıklı hazırlamanın tam zamanı ! Şimdi yapman gereken cildini koruyacak altın kurallara kulak asmak. Her şeyden önce yeterli sıvı alıyor muyuz bir sorgulayalım. Günde en az 10-12 bardak su içiyorsan ilk maddeye tik atabilirsin. Ama unutmamamız gereken bir şey daha var içtiğimiz 1 bardak çay - kahve - kafeinli içecekler - şekerli meşrubatlardan sonra ekstra 1 bardak su eklemeliyiz. Yani günde 2 fincan kahve içiyorsan +2 bardak suyu eklemeyi unutma!
 
Antioksidan besinler hayatında mutlaka olmalı. A,C,E vitaminleri çinko, bakır, selenyum, manganez, omega-3 gibi besin öğelerinden zengin bir beslenme cilt sağlığı için vazgeçilmezdir. Havuç, kayısı, sarı besinler, ıspanak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem), omega-3 yağ asitlerini (somon, uskumru ) listeye mutlaka eklemelisin.
 
Tüm bu faydalı besinlere göz attıktan sonra bir de cildimize olumsuz etki gösteren hatta yaşlanmasına sebep olan besinlere de bir göz atmalı! Listenin başında tabi ki defalarca işlemden geçmiş trans yağlarla kızartılmış besinler ve beyaz un ve şeker var. Araştırmalar beyaz un, beyaz şeker, hazır paketli ambalajlı olarak satılan kek, çikolata, aynı yağla defalarca kızartılmış besinlerin cildin yıpranmasına ve erken yaşlanmasına sebep olduğunu gösteriyor. Birkaç besine yönelmek ve tek yönlü beslenmek yerine sebze - meyve, tam tahıllı ekmek, düşük yağlı süt ve süt ürünleri, doğru miktarda protein ve esansiyel yağ içeren bir beslenme modeline yönelmek daha doğru olacaktır. Tüm bunları unutuyorsan o zaman 4 yapraklı yonca hayatını kolaylaştıracaktır. 1. yaprağı : süt ve süt ürünleri, 2. yaprağı : et, yumurta veya kurubaklagil, 3. yaprağı : sebze ve meyveler, son olarak 4. yaprağı ise enerjimiizn büyük kısmını karşılayan ekmek ve tahıl grubu oluşturur. Tabağınızı hazırlarken 4 yapraklı yoncayı unutmayın.

Sağlıklı günleriniz olsun...

ONLINE RANDEVU

Kliniğimizdeki uygulamalar ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi ön görüşme için ücretsiz randevu talep edebilirsiniz.
Adınız
Telefon Numarası
E-mail Adresi
Talep edilen uygulama